,,Přeji si, aby život nebyl tak krátký. Jazyky zaberou tolik času, a stejně tak všechny věci, které chce jeden znát."-J.R.R.Tolkien

Srpen 2013

Místa Středozemě 1: Lothlórien

28. srpna 2013 v 13:26 | Arwen Undomiel |  Středozem
Máme tady první Místo Středozemě. Je jím Lothlórien.

Lothlórien nebo také Lórien, Laurelindórénan, Dwimorden a Zlaý les je lesní královsví elfů ve Rhovanionu. Sídlí podél toku řeky Stříberky na východní straně Mlžných hor. Původně to byla rozsáhlá říše lesních elfů nazývající Lórinand. Lórien je jediné místo ve Středozemi, kde ve větším počtu rostou mallorny. Ty se sem dostaly z Númenoru díky Gil-galadovi. Nejdříve byl králem Lórienu Amdír, který přišel z Beleriandu. Poté co padl Dagorlandu převzal po něm vládu jeho syn Amroth. Hlavním centrem Lórienu byl Calas Glathon, ale Amroth bydlel na pahorku nesoucí jeho jméno erin Amroth. Amroth zahynul roku 1981 z lásky k elfce Nimrodel. Slíbil jí, že s ní odejde do země míru do Valinoru za mořem. Cestou na jih do Edhellondu se však navzájem ztratili. Když Amroth došel do přístavu snažil se zdržet vyplutí lodě na Západ a počkat na Nimrodel, ale podzimní bouře přetrhla lano lodi na níž Amroth spal a loď se vydala na moře a když se Amroth probudil už byl daleko od pobřeží. Amrtoh nedokázal snést to, že je od Nimrodel odloučen a vrhl se do moře, aby doplaval ke břehu. Od té doby ho nikdo ze Středozemě neviděl. Od této doby tedy vládnou v Lórienu Lórienu Celeborn a Galadriel. Ti však nepřijali titul krále a královny. Byli jen strážci, kteří provedli Lórien nedotčený Válkou o Prsten. Galadriel však vymyslela název Lórien jako připomínku kraje Lórien ve Valinoru. Díky mallornům se také Lórienu říká Zlatý lesprotože jejich listy napodzim neopadávají, ale zlátnou a poté brzy na jaře opadají. To už ale mallorny znovu kvetou.Místa Středozemě

28. srpna 2013 v 13:25 | Arwen Undomiel |  Různé
Napadlo mě tak trochu zase oživit blog a tak mě napadl projekt Místa Středozemě. Princip je jednoduchý. Jde vlastně o to, že každý týden napíšu o jednom místu ze Středozemě a přiložím i obrázky. Vy pak můžete napsat svůj názor na tuhle zemi a tak. Příklad najdete opět v dalším článku. Užívejte poslední týden prázdnin!


Cvalimír Bulva

28. srpna 2013 v 13:23 | Arwen Undomiel |  Hobiti
Cvalimír Bulva se narodil roku 2980 Odovakaru Bulvovi a Rosamundě Bralové. Cvali byl ze staré rodiny Bůlvů. I na hobití poměry byl zavalité postavy, čímž si vysloužil přezdívku Cvali. Cvali byl jedním z blízkých přátel a také příbuzných Froda Pytlíka. Často Froda navštěvoval ve Dně pytle a pomáhal mu také se stěhováním do Studánek, když Frodo prodal Dno pytle Pytlíkům ze Sáčkova. Cvali byl dokonce součástí "spiknutí" Frodových přátel spolu se Smíškem Brandorádem, Pipinem Bralem a Samem Křepelkou. Ti odhalili Frodův kouzelný prsten a úmysl opustit Kraj. Rozhodli se mu s tím pomoci. Cvali však zůstal v Kraji. Částečne díky svému odporu vůči Starému hvozdu, a částečně proto, aby mohl udržet odchod ostatních včetně Froda v tajnosti. Brzy se však po odchodu ostatních objevili Černí jezdci. Díky své duchapřítomnosti dokázal Cvali utéct zadním vchodem a vyhnout se tak ošklivému setkání. Po dlouhém úprku Cvali vzburcoval sousedy a spustit Volání Rádovských. Nazgulové, kteří zatím nestáli o konfrontaci, z Kraje uprchli, ačkoliv by nalezli Froda a Prsten. Později, když se vlády nad Krajem zmocnil "Šéf" Loto Pytlík ze Sáčkova se svými darebáky, Cvali Bulva zorganizoval odboj a vedl tlupu povstalců skrívající se v Jezevčinách u Zjizvených kopců. Darebákům se však povedlo je zatknout. Zavřeli je do Zamčených děr ve Velké kopanině. Když ho nakonec Frodo našel a propustil, Cvali zhubl už tak, že se mu nedalo říkat Cvalík. Byl tak zeslábl, že nedokázal z vězení vyjít sám. Během následujícího období se ale Cvalík zotavil a navrátil se k dřívějšímu zdraví, stejně tak, jako starosta Vilda Belonožka.Breath of Life

28. srpna 2013 v 0:42 | Arwen Undomiel |  Knihy, písničky
Přidávám další písničku. Jmenuje se Breath of Life a je opět od Howarda Shora a je opět z Pána prstenů. Já osobně jí mám moc ráda. Když prostě zavřete oči, vyprázdázníte si hlavu a necháte se písničkou unášet, je to nádhera. Ze začátku si nemůžu pomoc, ale připomíná mi to hrozně Lothlorien. A už jako obvykle mi zas nejde přidat video, takže přidávám jen odkaz. Omlouvám se, ale prostě to nejde. Tady je Mrkající:


Historie čaje- 2.část

28. srpna 2013 v 0:28 | Arwen Undomiel |  Různé
Nejstarší herbář, který nese záznam o čaji, je z doby před 1500 lety. Legendy o něm se však vyprávěli mnohem dříve. V 6. století byl čaj nápojem aristokracie a v 10. století už byl všelidový nápoj. Kvůli špatným hygienickým podmínkám se totiž voda musela převařovat. Z květů čaje se nakonec vyráběly svíce do chrámů a semena se lisovala pro olej. Za vlády dynastie Sung byl nejvíce oblíbený tzv. šlehaný čaj, jehož přípravu převzali Japonci, kteří stále pořádají čajové obřady. V některých provinciích bylo zvlášť dbáno na přípravu žlutého čaje, který se musel trhat jen při ranní rose a sběračky, které na to byli speciálně vyškolené musely čaj sbírat ve speciálních rukavičkách a nesměly jíst žádná výrazná jídla. Museli před každým sberem řádně vykoupat. Za doby vlády dynastie Ming asi ve 14. století jsou známy první poznatky o dnešním spařovaném čaji. Do 1. poloviny 19. století vyvážela Čína nejvíce čaje na světě. Díky brotské kolinii však byla předstižena Indií.


Tak jsem tu zas...

27. srpna 2013 v 11:07 | Arwen Undomiel |  Různé
Možná jste si všimli, že jsem nepřidala otázku týdne ani jiný článek. Důvodem byla moje přítomnost mimo Česko. Každopádně jsem tu zase zpět...A co vy? Jak se máte? Jak užíváte posledního týdne prázdnin?? Mrkající


Jižní čtvrtka

20. srpna 2013 v 23:20 | Arwen Undomiel |  Středozem
Jižná čtvrtka je jednou ze čtyř čtvrtek Kraje Na severu hraníčí s Východní a Zápdní čtvrtkou. Jejím nejsevernějším místem je Tříčtvrtkový kámen. Východní a jihovýchnodní hranici tvoří řeka Brandyvína a na jihu tvoří hranici bažiny. Jižní čtvrtkou procházela i silnice oddělujícíse od Velké cesty a vedoucí k jihovýchodu až ke Kamenitému brodu přes Brandyvínu. Na severu částí zasahují do Jinží čtvrtky Zelené kopečky. Jižní čtvrtka tak hustě osídlená jako Západní nebo Východní čtvrtky, které leží podél Velké cesty. Má teplejší podnebí, a proto je významnou zemědělskou částí Kraje. Je proslulá zejména jako oblast, kde se pěstuje nejlepší dýmkové koření. První hobit známý jako jeho pěstitel byl Tobold Troubil z Jižní čtvrtky. Nejvýznamější vesnicí v Jižní čtvrtce jsou Dolany nebo Náprstkov pod Zelenými kopečky. Z velké části v Jižní čtvrtce a i ve Východní čtvrtce na Blatech se usídlili Statové, kteří přišli z Vrchoviny kolem roku 1630. Proto měli hobiti z Jižní čtvrky i v pozdější době mnoho statovské krve. Jinží čtvrtka byla původním místem vzestupu Lota Pytlíka ze Sáčkova. Navázal tu obchodní styky se Železným pasem a podařilo se mu shromáždit významný majetek. Už před Válkou o Prsten měl v Jižní čtvrtce významnou základnu, což mu pak pomohlo s ovládnutím celého Kraje, když se prohlásil Šéfem. Také proto byla v Jižní čtvrtce nejsilnější posádka darebáků.


Bílá nebo tmavá?

20. srpna 2013 v 22:52 | Arwen |  Různé
Kdyby vám dal někdo na výběr, jestli bílou nebo tmavou čokoládu. Jakou by jste si dali?? Já osobně mám raději tmavou Mrkající.


Historie čaje- 1.část

20. srpna 2013 v 22:51 | Arwen Undomiel |  Různé
Legend o vzniku čaje mnoho a nikdo nedokáže přesně říct, kdo čaj ochutnal první nebo kdo ho vlastně vynalezl. Jedna legenda však praví, že skvělý léčitel a císař Šen-mung si jednou před bezmála pěti tisíci lety převaroval znečištěnou vodu. Měl obrovkou žízeň. Do vody mu však upadlo několik listů ze stromů. Šen-mung je naštvaně vylovil z vody, ale když se schýbl, byl omámen líbeznou vůní, která se valila z nádobky. Rozhodl se tedy čaj ochutnat. Někteří číňané ale přisuzují čaji božský původ a spojují ho s budhistickým mnichem Bódhirmem. Ten přísahal, že se bude elý život modlit. Vysílením však zanedlouho usnul. Tak se Bódhirm rozhněval a uřízl si víčka. Na místě, kde se dotýkal země, vyrostl keř. A z lístků toho keře se vyráběl nápoj oddalující únavu a povzbuzující tělo a mysl.


Jindrolím Křepelka

20. srpna 2013 v 22:29 | Arwen Undomiel |  Hobiti
Jindrolím Křepelka je hobit z Kraje a taky syn Halfreda Křepelky. Jeho otec Halfred byl bratrem starého Kmotra Křepelky, takže Jindrolím je bratranec Samvěda Křepelky. Jindra bydlí ve vesnici Přeskopec severně od Hobitínského kopce. Pracoval tady pro pana Bulíka. Chodil pro něj lovit do Severní čtvrtky a do Severních Blat. Jindra byl známý tím, že vyprávěl podivné historky o tom, co na svých výpravách viděl. Jednou v takové historce popsal zvíře, které mohlo být i ent. Jenže v téhle oblasti Středozemě nikdo o entech nikdy neslyšel.