,,Přeji si, aby život nebyl tak krátký. Jazyky zaberou tolik času, a stejně tak všechny věci, které chce jeden znát."-J.R.R.Tolkien

Únor 2014

Kritický stav!!

25. února 2014 v 16:01 | Arwen Undomiel |  Různé
Asi mi praskne hlava. Ano toto je stěžovací článek. Po dlouhé době že? Poslední dobou jsem hrozně unavená. A když nejsem unavená, tak jsem líná, protože si potřebuji nějak odpočinout duševně. V hudebce jsem absolvovala zase další koncert, přičemž paní ředitelka an nevěděla, jak se vlastně jmenuji, protože neměla program. Byl to takoý koncert narychlo. Den předtím jsem psali test z matematiky. Už po několikáté jsem dostala za tři, protože jen stačím vypočítat pár příkladů, začne do mě kamarádka šťouchat, protože jí matematika vůbec nejde a já často počítam alespoň ještě její test. Dobrá jeden člověk by nevadil, ale když po vás chtějí čtyři lidé zároveň vypočítat příklady, protože naše milá učitelka nám dává testy na A,B,C,D, je to k zbláznění. Uznávám, že psychycká páce je náročnější než fyzická. V pátek jsem měla přesunutou hodinu na hudebce a tvrdla jsem tam do čtvrt na čtyři, přičemž jsem domů ve čtyři. A to jsem ještě vynechlala zubaře. Fajn. Konečně mám klid...Ale ono nééé. Ono se musí dostavit bolení hlavy a uklízení pokoje. Načež mi ještě maminka sdělila, že v sobotu přijede sestřička. Asi teď působím tak, že jí nemám ráda, ale já se těšila, že si odpočinu. Jenže ona nás takhle navštěvuje už pět týdnů. Přesněji řečeno víkendů. Ne, že by mi vladilo, že přijede, ale ona je hrozně upovídaná. Jednoduše řečeno moje sesra je prostě živel. Když přijede jeden po ní musí všechno uklízet, vyluxuje ledničku a taky vyplácá všechen toaleťák. Nevím, jak to dělá...V něděli měla k večeru odjet. Jenže jsme spolu jeli vybírat jí novou plovoucí podlahu do jejího bytu. Cestou jsme byli u rodinných kamárádů, kde jsme slušně řečeno skejsli do půl jedenácté, protože kamarád měl narozeniny. A uč se...V pondělí jsem přijela domů až ve třičtvrtě na osm. A uč se! Mimochodem, aby toho nebylo málo, mamka byla celý víkend nemocná, takže jsem se o ní musela starat. Běhat pro léky a vařit čaje. Kruté je, že mamka zásadně nesnáší bylinkový čaj....Dnes jsem konečně mohla přijet domů ve dvě hodiny, protože se nám zkrátila škola. Tak jsem si udělala konečně trochu času na blog a na odpočinek. Zítra mě zase čekají přípravky, takže taky přijedu domů v sedm. Zdá se mi to, nebo jsem předčasně začala chodit na střední?! Kde jsou ty časy, kdy hořčík nebyl důležitý a džus se vychutnával?!
Mimochodem omlouvám se za dlouhý článek. Někde si musím zanadávat....


Historie Knih

25. února 2014 v 15:09 | Arwen |  Různé
Po objevu písma ve starověkých civilizacích byly z prvu informace zapisovány na hliněné destičky nebo pergamenové svitky. V této době se také objevují první knihovny pro skladování právě svitků, což byla např. Alexandrijská knihovna. Svitky byly později nahrazovány kodexem, svaznou knihou se stránkami a hřbetem. Pro svitky byl nejčastěji používán papyrus, pro jehož základní surovinu byla stébla šáchoru papírodárného. Pro kodexy byl používán pergamen, ten však ve 14. století nahrazen levnějším papírem. Všechny knihy byly před objevením knitisku psány ručně. To je tak činilo vzácné a drahé. Knihy si tedy mohla v raném středověku dovolit jen církev a univerzity. Proto se knihy připevňovali řetězy k policím nebo ke stolu, aby se zabránilo krádeži. V polovině 15. století se v Evropě objevil blokový knihtisk. Jeho technika však byla objevena dřívě na východě. Při blokovém knihtisku byl obrysový obraz celé stránky vyřezán ze dřeva. Matrice mohla dokonce několikrát natřena inkoustem a použita tak na reprodukci kopií stránky. Výroba knihy ale byl i tak náročný proces, který vyžadoval ručně řezanou desku pro každou stránku. Desky také nebyly příliš trvanlivé. Nejstarší exemplář blokového tisku je v Britské knihovně. Tuto desku nalezl v roce 1907 archeolog Marc Aurel Stein v severozápadní Číně. Tuto desku vyrobil podle citace na ní Wang Jie 11.května 868. V 15.století zavedl Johann Gutenberg knihtiskařský lis s kovovými pohyblivými literami. Ve 20. století byla produkce knih v Evropě byla přes 200 000 titulů ročně.


Jaký je váš nejoblíbenější soundtrack z Pána prstenů??

25. února 2014 v 14:46 | Arwen Undomiel |  Různé
Soundtracky z PP dostali hodně ocenění. Všechny napsal Howard Shore a všechny jsou úžasné. Tak nějak vás zatahují do Středozemě. Já mám asi nejraději Twilight and Shadow, Concerning Hobbits, May it be a Breath of life. Je jich hrozně moc, na které si teď asi ani nevzpomenu. A co vy??


Co máte nejraději na Jaře??

22. února 2014 v 10:29 | Arwen Undomiel |  Různé
Jaro je samo o sobě krásné období. Příroda se zelená, slunce příjemně hřeje...Otázkou ale je, co je na Jaře nejlepší??


Jaro aneb Opravdu už je po zimě??

22. února 2014 v 10:11 | Arwen Undomiel |  Různé
Spousta lidí říká, že zima už skončila. Přestože ještě pořád sledujeme ZIMNÍ olympijské hry a máme ZIMNÍ čas, příroda se pomalu otepluje. Ale pořád mi to nějak nepřichází jako Jaro. Jakoby se příroda nějak odmítala probouzet. Proč?? Protože ještě neměla zimu! Vsadím se, že kdesi si chce pořád vydupat pořádný závalový sníh. Otázkou je, kdo nebo co za to může? Nezahrnuji teď ekologii či jiné lidské problémy. Jasně že sníh už nebude a zima taky ne. Otepluje se, ale oteplí se i příroda?? Zelená určitě bude, ale tentokrát taková nějaká mrtvá... A co vy?? Myslíte, že už začalo jaro nebo je to jen oteplená zima??


Obrázky3-Anne Stokes

18. února 2014 v 18:47 | Arwen Undomiel |  Různé
Po dlouhé době jsem přidávám obrázky od Annne Stokes. Na jejím webu přibilo dost nových obrázků. Anne je prostě úžasná...Tady jsou Mrkající:

Dragonkin


Foundations of stone

18. února 2014 v 17:58 | Arwen Undomiel |  Knihy, písničky
Přidávám vám sem další písničku. Mimochodem chtěla bych se hoodně omluvit, že teď blog není moc aktivní a celkově je tu dost mrtvo. Mám teď přípravky a celkově málo času. Taky nemám žádnou inspraci a nechci pořád jen omýlat projekty...Takže se ještě jednou omlouvám....Písnička je od úžasného Howarda Shora. Jmenuje je se Foundations of stone. Je to úvodní píseň ze Dvou věží. Celkově tak navazuje atmosféru Lotr a Středozemě...Tady je Mrkající:


Amon Dîn

16. února 2014 v 19:29 | Arwen Undomiel |  Středozem
Říká se mu také Pahorek Mlčení nebo Tichý pahorek. Jeho vrcholek je totiž holý a skalnatý, a proto ho nenavštěvovali ani ptáci, ani zvířata. Je první z gondrorských majákův Ered Nimrais. Je i jeden z nejstarších. Vysoký osamělý pahorek v předhůří Bílých hor, který se nachází se na východ od Drúadanského chvostu. Amon Dîn sloužil jako pevnost a předsunuté pevnění Minas Tirith. Je původní účel bylo varovat Minas Tirith, kdyby byla prolmena obrana Cair Androsu.


Kresba týdne 2

16. února 2014 v 18:48 | Arwen Undomiel |  Různé
Další kresbou týdne je kresba Samvěd Křepelka. Je od Maren Jeskanen. Je velmi podařená. Hodně se povedl Samův výraz. Tady je Mrkající:


Hobitínský kopec

10. února 2014 v 23:05 | Arwen Undomiel |  Středozem
Kopec, který ležel na sever od Hobitína v Západní čtvrtce Kraje. Místní ho nazíali pouze Kopec. Kolem nějě vedla cesta edoucí do Záhoří. Na jižním úbočí Kopce se nachází Pytloá ulice. V jeho svahu vyhloubil Bungo Pytlík Dno pytle.